Ponte della Maddalena znany też pod nieco inną nazwą, Ponte del Diavolo… Wiąże się z nim piękna legenda.

Budowniczy mostu musiał zobowiązać się co do terminu wykonania zlecenia. Budowa nie szła jednak tak szybko, jak zakładał i zaczął się obawiać, że nie zdąży na czas. W takiej sytuacji musiał się liczyć z karą. Dlatego zawarł układ z czartem: on załatwi zakończenie budowy mostu w ciągu jednej nocy, a w zamian posiądzie duszę pierwszej istoty, która pojawi się na moście. Pakt zawarli za obopólną zgodą i most faktycznie został w nocy ukończony. Przed świtem nieszczęśnik pojmując, co uczynił, pobiegł do miejscowego proboszcza wyznając całą prawdę. Ten podsunął mu pomysł jak oszukać czarta – miał wziąć ze sobą psa na poranną przechadzkę. Jak tylko pies przekroczył most, porwał go diabeł i wrzucił w wody rzeki Serchio…

Barga to średniowieczne miasto warowne, położone w dolinie Garfagnana (północno-zachodnia Toskania), w środkowym biegu rzeki Serchio, 37 km od Lukki. Nad miastem góruje katedra (Duomo) z panoramicznym (360°) widokiem Alp Apuańskich i Appeninów. Miejsce to upodobali sobie narciarze i odwiedzają je tłumnie, ale zimą.

Zaraz po zaparkowaniu w Barga musieliśmy uzupełnić poziom cukru i kofeiny we krwi 🙂 Miejscowe kawiarenki i cukiernie, szczególnie te, w których stołują się lokalni mieszkańcy, koniecznie trzeba odwiedzić i wypróbować tutejszych specjałów.

Po opuszczeniu ryneczku droga zaczęła piąć się w górę – celem było Duomo z pięknymi widokami na Alpy.

U góry widać cel naszej wspinaczki…

Dla odważniejszych – można wejść na szczyt dzwonnicy XI wiecznej katedry pw. św. Krzysztofa.

Ze szczytu dzwonnicy chyba najpiękniejszy widok na Alpy, jaki do tej pory widzieliśmy. Niestety fotografie nie oddają nawet części tego, co jest w naturze…

Elewacja kościoła pokryta romańskimi ornamentami przedstawiającymi rycerzy i zwierzęta. Wewnątrz drewniana figura św. Krzysztofa, tabernakulum strzeżone przez dwa terakotowe lwy wykonane przez Lucę della Robbia oraz 5-metrową ambonę, wspartą na filarach ustawionych na figurach lwów pożerających ludzi – wykonaną przez Guida Bigarellego. Mrok i chłód tego miejsca zachęca do zadumy i refleksji.

Grafika na murze pozwala dokładnie zapoznać się z nazwami i wysokością poszczególnych szczytów gór, które widać z tego miejsca.

To piękne miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Toskanii w okolicy Lukki.

Poprzedni artykułWakacje w Toskanii 2019 – dzień 3 – Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu w Pizie, Pietrasanta
Następny artykułChrzest Aleksandra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj